Бургас. Четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм, организирана от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА), се провежда днес в Бургас под мотото „Медикъл/СПА, СПА, уелнес и медицински“. Домакин на форума е Приморец Гранд хотел и СПА, а събитието се осъществява в партньорство с Министерството на туризма, Европейската СПА асоциация, Община Бургас и Държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров”.

Целта на конференцията е България да се позиционира като конкурентна и целогодишна дестинация за здравен туризъм на европейската и световната карта. Това заяви председателят на БСБСПА д-р Сийка Кацарова при откриването на форума, цитирана от БТА. Тя подчерта, че именно министърът на туризма Мирослав Боршош е инициатор на стратегията за развитие на този сектор, като през последните четири месеца е сформирана работна група с представители на Министерството на туризма, Министерството на здравеопазването и неправителствени организации, чиято задача е популяризирането на здравния туризъм в страната.

„Медицинският туризъм трябва да стане част от продуктовото портфолио на България, с което се рекламира на международните пазари. Така можем да постигнем по-голяма заетост на туристическите дестинации и да развием устойчиви форми на туризъм“, заяви Кацарова. Тя изрази увереност в качеството на българската медицина и високото ниво на оборудване в лечебните заведения у нас.

По думите ѝ, пандемията от COVID-19 е показала важността на този вид туризъм – пример за това са държави като Германия и Испания, които чрез силно развит медицински туризъм са смекчили ефектите от спада в международните пътувания.

“В свят, в който грижата за здравето, качеството на живот и устойчивото развитие заемат все по-централно място, здравният туризъм е ключов фактор за обединяване на медицината, профилактиката, възстановяването и туризма в едно цялостно преживяване за здраве и благополучие.
Ангажираността, експертизата и визията ви за бъдещето са от съществено значение за изграждането на България като конкурентна и желана дестинация за здравен туризъм както за български граждани, така и за международни посетители.
Убеден съм, че дискусиите и споделеният опит по време на конференцията ще допринесат за изграждането на полезни политики, партньорства и иновации”, посочи в своя поздравителен адрес към организаторите кметът на Бургас Димитър Николов.

Ректорът на Държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” проф. д-р Христо Бозов подчерта, че медицинският туризъм в България все още е с неоползван потенциал. „Балнеотуризмът е добре развит, но основно денталният туризъм има реално присъствие на пазара. Има още много работа за вършене“, каза той, като даде пример с варненска клиника, която вече има свои филиали и в чужбина.

Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева заяви, че здравният туризъм е ключов елемент в стратегията за устойчиво развитие на сектора. „Това е възможност не само за удължаване на активния туристически сезон, но и за привличане на нови целеви групи туристи и насърчаване на здравословния начин на живот“, коментира Георгиева.

По време на конференцията бяха засегнати и предизвикателствата, свързани със задържането на български пациенти, които често избират да се лекуват в чужбина. „Големи болници от Турция привличат пациенти с услуги, които ние в България също извършваме с високо качество и модерна апаратура“, отбеляза икономическият анализатор Аркади Шарков.

БТА посочва, че конференцията събира на едно място представители на институции, здравния и туристическия сектор, за да се търсят решения и да се очертае дългосрочна визия за развитие на здравния туризъм в България.

Сподели публикацията