Участниците в Националната конференция “Ролята на климатолечебните курорти за здравето ” се обединиха около ключови идеи за развитието на сектора
Кристиан Иванов
Пампорово. Създаването на пътна карта, която да очертае основните идеи и насоки за развитието на здравния туризъм в България, беше обсъдено на кръгла маса, с която завърши Националната конференция “Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово”. Събитието беше организирано съвместно от Община Чепеларе, „Пампорово“ АД и Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА). Целта е да се постави акцент върху потенциала на климатолечебните курорти в съвременното здравеопазване и туризъм. Събитието е под егидата на Министерството на туризма.
По време на кръглата маса, водещи специалисти от областта на туризма и медицината споделиха своите идеи за бъдещето на климатолечението. Изводите от това събитие, както и от дискусиите по време на целия форум, предстои да бъдат обобщени в документ. Докладът ще бъде предоставен на всички заинтересовани институции и медии. “Пампорово се стреми да се превърне в целогодишна туристическа дестинация – каза София Цанкова, председател на съвета на директорите на “Пампорово” АД. – Акцентът ще бъде поставен върху грижата за здравето на хората, профилактиката и терапията чрез климатолечение.” Курортът има и подписано споразумение с Национална спортна академия (НСА) за съдействие в налагането на активния спорт в програмите за климатолечение. Сред участниците в кръглата маса в Пампорово бяха д-р Даниела Дариткова, Александра Цанкова, експерт по здравен туризъм, д-р Захаринка Гочева, адвокат Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация, Мариана Чолакова, почетен консул на Германия в Пловдив, експерт по комуникации.
Ася Джучкова от Чепеларе представи свой проект за развитие на туризма в региона, свързан с много еко инициативи. Общината ще отвори и нов канал за комуникация със създаването на специален нюзлетър. Електронният бюлетин ще съдържа интересни новини от региона, информация за местни забележителности и, разбира се, възможности за туризъм. Това е проект, подготвян съвместно с Мариана Чолакова. По време на кръглата маса курортът “Свети Константин и Елена” беше посочен като добра практика за устойчив, целогодишен здравен туризъм по Черноморието. Курортът работи в активно сътрудничество с Медицински университет Варна. Отчетено беше, че Сапарева баня също е важна дестинация в областта на балнеологията и СПА туризма.
По време на форума беше откроено, че центровете за климатолечение в България могат да имат ключова роля в стремежа за повече физическа активност и спорт сред младите хора. Заседналия начин на живот и зависимостта от екрани е сериозен проблем за много от децата и младите хора. Като отговор на този проблем българските курорти могат да предложат много забавления на открито и здравословен начин на живот.
“Здравният туризъм в България е област с огромен потенциал за развитие – категорична е Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация (ЕСПА). – Успехът и резултатите ще дойдат чрез сътрудничество между различни институции. Нужни са инвестиции в профилактика и повишаване на здравната култура на населението. Аз съм екипен играч. Вярвам, че всички поставени цели на този форум, могат да бъдат изпълнени, ако действаме обединени.”